PDX Ballroom Classic 2012
Final Results:
Provided by O2CM

DivisionAgeSkillStyleCompetitor

 
 
Amateur Pre-Teen Silver Standard (WFQ)
1) 125 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
2) 161 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - OR
3) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
Amateur Youth Silver Standard (WFQ)
1) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
Amateur Pre-Teen Newcomer Standard (W)
1) 133 Lazar Isakharov & Alena Budko - OR
2) 111 Collin Metzger & Ashley Eddy - OR
Amateur Youth Newcomer Standard (W)
1) 107 Andres Cortez & Jin Mei McMahon - OR
Amateur Junior Silver Standard (WFQ)
1) 166 Andrew Salazar & Nicole Sheiman - WA
2) 125 Quinn Cooney & Carly Cooney - OR
Amateur Pre-Teen Bronze Standard (WQ)
1) 125 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
2) 161 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - OR
3) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
4) 131 Nial Byl & Audrey Chen
5) 133 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
6) 130 Alex Sideras & Ariella Gurfinkel - OR
Amateur Youth Bronze Standard (WQ)
1) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
Amateur Junior Gold Standard (WTFQ)
1) 166 Andrew Salazar & Nicole Sheiman - WA
Amateur Junior Bronze Standard (WQ)
1) 161 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - OR
2) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
3) 125 Quinn Cooney & Carly Cooney - OR
4) 131 Nial Byl & Audrey Chen
5) 133 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
6) 130 Alex Sideras & Elina Tursunbaeva - OR
Amateur Youth Gold Standard (WTFQ)
1) 115 Chad Crader & Samantha Sun - OR
Amateur Youth Silver Intl. Multi-Dance (WTFQSCRJ)
1) 125 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
2) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
3) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
Amateur Pre-Teen Newcomer Smooth (W)
1) 133 Lazar Isakharov & Alena Budko - OR
Amateur Pre-Teen Newcomer Latin (C)
1) 133 Lazar Isakharov & Alena Budko - OR
2) 111 Collin Metzger & Ashley Eddy - OR
Amateur Youth Gold Latin (SCRJ)
1) 115 Chad Crader & Samantha Sun - OR
2) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
Amateur Junior Silver Latin (SCR)
1) 166 Andrew Salazar & Nicole Sheiman - WA
2) 125 Quinn Cooney & Carly Cooney - OR
Amateur Pre-Teen Bronze Latin (CR)
1) 161 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - OR
2) 125 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
3) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
4) 131 Nial Byl & Audrey Chen
5) 130 Alex Sideras & Ariella Gurfinkel - OR
6) 133 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
Amateur Junior Gold Latin (SCRJ)
1) 166 Andrew Salazar & Nicole Sheiman - WA
Amateur Youth Novice Latin (SCR)
1) 115 Chad Crader & Samantha Sun - OR
Amateur Junior Bronze Latin (CR)
1) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
2) 161 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - OR
3) 125 Quinn Cooney & Carly Cooney - OR
4) 131 Nial Byl & Audrey Chen
5) 133 Lazar Isakharov & Liza Polonskiy - OR
6) 130 Alex Sideras & Elina Tursunbaeva - OR
Amateur Junior Pre-Champ Latin (SCRJ)
1) 162 Erik Linder & Rickie Taylor - WA
Amateur Pre-Teen Silver Latin (SCR)
1) 138 Anthony Yatskov & Esther Nor-Ashkarian
2) 125 Quinn Cooney & Diana Telengator - OR
3) 161 Ivan Shneerson & Josephine Taylor - OR
Amateur Youth Silver Latin (SCR)
1) 124 Peter Burdett & Tabitha Stumpf - OR
Amateur Pre-Teen Newcomer Rhythm (C)
1) 133 Lazar Isakharov & Alena Budko - OR
Amateur Adult Silver Smooth (WTF)
1) 128 David Holt & Anne Holt - OR
Amateur Senior II Silver Smooth (WTF)
1) 116 Roger K. Blashfield & Linda C. Blashfield - OR
Amateur Senior II Novice Smooth (WTF)
1) 140 Grant Wilson & Lora Geisler
Amateur Senior II Bronze Smooth (W_F)
1) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
Amateur Senior II Pre-Champ Smooth (WTFV)
1) 140 Grant Wilson & Lora Geisler
Amateur Adult Gold Smooth (WTFV)
1) 128 David Holt & Anne Holt - OR
Amateur Senior III Silver Smooth (WTF)
1) 116 Roger K. Blashfield & Linda C. Blashfield - OR
Amateur Senior III Bronze Standard (WQ)
1) 109 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
2) 101 Albert Simpson & Ellen Houx - OR
3) 103 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
4) 116 Roger K. Blashfield & Linda C. Blashfield - OR
5) 104 Les Whitworth & Ellen Wong - OR
6) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
Amateur Adult Bronze Standard (WQ)
1) 102 Norair Ghazarian & Coleen Popochock - WA
2) 122 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur Senior I Bronze Standard (WQ)
1) 102 Norair Ghazarian & Coleen Popochock - WA
2) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
Amateur Adult Newcomer Standard (W)
1) 122 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur Senior III Gold Standard (WTFQ)
1) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
2) 113 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
Amateur Senior I Gold Standard (WTFQ)
1) 120 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
Amateur Senior III Silver Standard (WFQ)
1) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
2) 113 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
3) 101 Albert Simpson & Ellen Houx - OR
4) 116 Roger K. Blashfield & Linda C. Blashfield - OR
5) 103 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
6) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
Amateur Adult Silver Standard (WFQ)
1) 120 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 126 Patrick McDonough & Corbett Niedfeldt - OR
3) 102 Norair Ghazarian & Coleen Popochock - WA
4) 114 Norbert Teston & Jessica Lindsey - OR
Amateur Senior II Bronze Standard (WQ)
1) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
2) 109 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
3) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
4) 101 Albert Simpson & Ellen Houx - OR
5) 116 Roger K. Blashfield & Linda C. Blashfield - OR
6) 103 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
----
7) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
8) 104 Les Whitworth & Ellen Wong - OR
Amateur Adult Gold Standard (WTFQ)
1) 147 David Crawford & Fang (Fawn) Zhang
2) 126 Patrick McDonough & Corbett Niedfeldt - OR
3) 120 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
4) 115 Chad Crader & Samantha Sun - OR
5) 114 Norbert Teston & Jessica Lindsey - OR
Amateur Adult Pre-Champ Standard (WTFQ)
1) 160 Lars Linder & Holly Linder - WA
Amateur Senior II Gold Standard (WTFQ)
1) 113 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
Amateur Adult Novice Standard (WFQ)
1) 147 David Crawford & Fang (Fawn) Zhang
Amateur Senior I Silver Standard (WFQ)
1) 120 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 102 Norair Ghazarian & Coleen Popochock - WA
3) 109 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
Amateur Senior II Silver Standard (WFQ)
1) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
2) 109 Joseph Leitch & Pamela Leitch - OR
3) 116 Roger K. Blashfield & Linda C. Blashfield - OR
4) 101 Albert Simpson & Ellen Houx - OR
5) 113 Vidar Moen & Cindy Ogden - OR
6) 103 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
7) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
Amateur Adult Championship Standard (WTVFQ)
1) 160 Lars Linder & Holly Linder - WA
Formation Team Open Showdance (#)
1) 10 Cutting Edge & Classic Rock Medley
2) 30 In Motion & Sleigh Ride
3) 60 The Ballroom Dance Company & Pump-It
4) 20 The Ballroom Dance Company & Adiemus
5) 40 The Ballroom Dance Company & Tea Party
6) 70 In Motion & Great Balls of Fire
7) 50 Cutting Edge & Perfect - OR
Amateur Adult Gold Rhythm (CRSB)
1) 128 David Holt & Anne Holt - OR
Amateur Senior II Silver Rhythm (CRS)
1) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
Amateur Adult Silver Rhythm (CRS)
1) 128 David Holt & Anne Holt - OR
Amateur Senior II Bronze Rhythm (CR)
1) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
Amateur Senior III Bronze Latin (CR)
1) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
2) 120 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
3) 105 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
4) 103 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
5) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
6) 104 Les Whitworth & Ellen Wong - OR
Amateur Senior I Bronze Latin (CR)
1) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
Amateur Adult Newcomer Latin (C)
1) 122 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur Adult Bronze Latin (CR)
1) 122 Robert Klein & Kiera Matsen - OR
Amateur Senior II Bronze Latin (CR)
1) 120 Terrance Nicholson & Candace Nicholson - OR
2) 105 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
3) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
4) 103 Paul Hill & Anneliese Hill - WA
5) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
6) 104 Les Whitworth & Ellen Wong - OR
Amateur Adult Novice Latin (SCR)
1) 100 Vyacheslav Andrejev & Erinn Lowrie - OR
2) 115 Chad Crader & Samantha Sun - OR
3) 142 Bobby LeDeux & Keri Pilgrim - OR
Amateur Senior II Silver Latin (SCR)
1) 117 Douglas Daniels & Li Sun - OR
2) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
3) 105 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
4) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
Amateur Adult Pre-Champ Latin (SCRJ)
1) 106 Rainer Ng & Lisa Nelson - WA
2) 114 Norbert Teston & Jessica Lindsey - OR
3) 100 Vyacheslav Andrejev & Erinn Lowrie - OR
Amateur Adult Gold Latin (SCRJ)
1) 115 Chad Crader & Samantha Sun - OR
Amateur Senior III Silver Latin (SCR)
1) 112 Edward Brennan & Cecilia Wang - WA
2) 105 Greg Musgrave & Nancy Musgrave - OR
3) 110 Gary Gitner & Karen Rash-Gitner - OR
Amateur Adult Championship Latin (SCRPJ)
1) 114 Norbert Teston & Jessica Lindsey - OR
Amateur Youth Newcomer Latin (C)
1) 107 Andres Cortez & Jin Mei McMahon - OR
2) 157 Anthony Joslin-Lemire & Ember Condron - OR
3) 153 Sam Mauer & Kylee Tupes - OR
4) 151 Tailor Boucher & Liv Nordquist - OR
5) 148 Jordan Hunter & Fiona Brooks - OR
6) 155 Noah Broome & Kaitlyn Sledge - OR
Amateur Junior Championship Latin (SCRPJ)
1) 162 Erik Linder & Rickie Taylor - WA
Amateur Youth Bronze Latin (CR)
1) 153 Sam Mauer & Kylee Tupes - OR
2) 151 Tailor Boucher & Liv Nordquist - OR
3) 157 Anthony Joslin-Lemire & Ember Condron - OR
4) 155 Noah Broome & Kaitlyn Sledge - OR
5) 148 Jordan Hunter & Fiona Brooks - OR